Την πλήρη αντίθεση στην λειτουργία νέων σταθμών διοδίων αλλά και στην αύξηση της τιμής στα υπάρχοντα, εξέφρασε με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο κατά τη διάρκεια της ομιλίας του στην Επιτροπή Παραγωγής και Εμπορίου της Βουλής όπου συζητείται το Σχέδιο Νόμου του Υπουργείου Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, «Κύρωση των Συμφωνιών Τροποποίησης των συμβάσεων παραχώρησης των μεγάλων οδικών έργων και ρύθμιση συναφών θεμάτων» ο Δήμαρχος Διονύσου κ. Γιάννης Καλαφατέλης, όπως επίσης και οι Δήμαρχοι Κηφισιάς κ. Νίκος Χιωτάκης και Ωρωπού κ. Γιάννης Οικονομάκος. Ο Δήμαρχος Διονύσου, κάλεσε τον υπουργό Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων κ. Μιχάλη Χρυσοχοΐδη, αλλά και στους βουλευτές που συμμετέχουν στην κοινοβουλευτική επιτροπή, να μην επιτρέψουν την κατασκευή διοδίων για μία σειρά από λόγους αλλά και το ότι ο κόσμος δεν αντέχει άλλες επιβαρύνσεις. Ο υπουργός κ. Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, από την πλευρά του απάντησε ότι «αυτά είναι θέματα γνωστά από το 2007 και την ψήφιση της αρχικής σύμβασης». Το θέμα των διοδίων θα συζητηθεί εκτάκτως στο αποψινό Δημοτικό Συμβούλιο, όπου και θα αποφασισθεί η μορφή των κινητοποιήσεων από κοινού με τους Δήμους Διονύσου και Ωρωπού.